Głośniki centralne do domowego naglośnienia

Głośniki centralne – jaką funkcję spełniają w domowych systemach nagłośnienia?

Artykuł sponsorowany.

Coraz więcej osób stawia na organizacje jak najlepszych warunków do oglądania telewizji w domowym zaciszu. Nic w tym dziwnego – bogactwo platform z filmami, serialami czy kanałami sportowymi oraz szeroka oferta dostępnych w streamingu propozycji sprawia, że wielu z nas rezygnuje z wyjść do kina na rzecz inwestycji w domowy sprzęt.

Coraz więcej osób stawia na organizacje jak najlepszych warunków do oglądania telewizji w domowym zaciszu. Nic w tym dziwnego – bogactwo platform z filmami, serialami czy kanałami sportowymi oraz szeroka oferta dostępnych w streamingu propozycji sprawia, że wielu z nas rezygnuje z wyjść do kina na rzecz inwestycji w domowy sprzęt. Dzięki współczesnej technologii we własnych czterech ścianach można dziś zorganizować bardzo dobrej jakości kino domowe. Jego kluczowym elementem pozostaje dźwięk. Tutaj z pomocą przychodzą głośniki centralne. Czym one są i jaki głośnik centralny do kina domowego wybrać? Zapraszamy do lektury!

Za co odpowiada głośnik centralny?

Głośnik lub kolumna centralna to jeden z najistotniejszych kanałów domowego kina. To właśnie dzięki niemu możliwe jest odtwarzanie dialogów lub głosu lektora podczas seansu. Od jego jakości zależy więc, jak dokładnie dźwięki te docierać będą do odbiorcy. Jakość wygłaszanych w filmie, serialu czy programie treści ma przecież decydujący wpływ na odbiór całości.

Obok głośników centralnych ważnymi elementami systemu kina domowego są głośniki efektowe – ich zadaniem jest wytworzenie efektu dźwięku przestrzennego, znacznie podnoszącego jakość seansu filmowego. Bardzo często producenci oferuje pełne zestawy, w skład których wchodzą głośniki frontowe, głośnik centralny oraz głośniki efektowe, dzięki czemu system jest jednolity pod względem estetycznym oraz gwarantuje spójne brzmienie.

Głośniki centralne są konstrukcjami pasywnymi, co oznacza, że muszą być podłączone do amplitunera kina domowego, dostarczającego do odpowiednich kanałów wzmocniony sygnał dźwiękowy.

Gdzie umieścić głośnik centralny – nad czy pod telewizorem?

Wiele osób rozważających stworzenie komfortowego systemu kina domowego zastanawia się, gdzie powinno się umieścić głośnik centralny. Nad czy pod telewizorem, w ścianie czy w suficie? Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie głośnika centralnego na wysokości głowy słuchaczy. Może więc znaleźć się pod telewizorem, na przykład na specjalnie przygotowanej szafce RTV. W przypadku niektórych producentów możliwe jest także umieszczenie głośnika na specjalnym uchwycie lub standzie, dzięki któremu osiąga się wysoce estetyczny efekt, a także ogranicza ewentualne wibracje, które mogłyby zakłócić przepływ dźwięku. Głośniki centralne oraz efektowe można także zabudować w ścianie lub suficie.

W kontekście poszukiwania miejsca dla głośnika centralnego najważniejsze jest, aby umiejscowić sprzęt w centralnym punkcie względem telewizora, co pozytywnie wpłynie na naturalność odbioru dźwięku.

Jaki głośnik centralny do kina domowego wybrać?

Głośniki centralne są bardzo obciążonym elementem kina domowego, stąd też muszą być dopasowane odpowiednio do pozostałych komponentów. Należy zwrócić uwagę na wielkość przetwornika, jego efektywność, a także dostosować głośnik do wielkości i kształtu pomieszczenia oraz warunków akustycznych w nim panujących. Warto zastanowić się także, czy zależy nam na większym, czy mniejszym sprzęcie oraz dopasować go do wymiarów telewizora.

Aby właściwe dobrać kolumnę centralną, niezbędny jest odsłuch całego systemu – dopiero realne zapoznanie się z dźwiękiem pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy dany głośnik oferuje to, czego szukamy.

Głośniki centralne – gdzie kupować?

Wybierając głośniki centralne, najlepiej postawić na sprawdzone sklepy ze sprzętem elektronicznym, w których nie tylko zgromadzone są wysokiej klasy produkty, ale także do czynienia mamy z profesjonalną, doświadczoną kadrą, która udzieli nam fachowych porad. Jednym z takich miejsc jest sklep Top Hi-Fi & Video Design, oferujący sprzęt najlepszej jakości oraz doradztwo przy jego wyborze. W sklepie tym dowiesz się więc, jaki głośnik centralny wybrać, gdzie go umieścić czy też jak podłączyć głośnik centralny do wzmacniacza stereo. Te i inne kwestie techniczne, warto skonsultować ze specjalistą jeszcze przed zakupem, aby mieć pewność wyboru odpowiedniego modelu, pasującego do podsiadanego systemu i cieszyć się sensami najwyższej jakości.

Author: Dawid Marczewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *