Cement budowlany wykorzystywany w budowie bloku mieszkanlengo

Cement budowlany – czym się charakteryzuje?

Poszczególne materiały budowlane różnią się pomiędzy sobą podstawowymi właściwościami. Warto się dowiedzieć nieco więcej na ten temat, a także zapoznać ze specyfiką poszczególnych produktów stosowanych w budownictwie.

Cement portlandzki

Wśród różnych rodzajów cementu budowlanego można wymienić cement portlandzki. Jest on przede wszystkim wykorzystywany do tworzenia betonu do wszelkiego rodzaju konstrukcji zbrojnych, takich jak na przykład stropy lub nadproża. Cement tego rodzaju z powodzeniem może być używany w niskich temperaturach, ponieważ podczas jego wiązania produkowana jest dość duża ilość ciepła. Oprócz tego niezbędne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu wilgotności podczas pracy z cementem portlandzkim.

Cement portlandzki wieloskładnikowy

Kolejnym rodzajem cementu budowlanego jest cement portlandzki wieloskładnikowy, który przeznaczony jest do wytwarzania zróżnicowanych elementów. Wśród nich można wymienić zarówno standardowy beton, jak i zaprawy tynkarskie, murarskie oraz wszelkie warstwy stabilizujące i podkładowe. Cement tego rodzaju charakteryzuje się wyjątkowo wysokim poziomem uniwersalności, dlatego znajduje dość szerokie zastosowanie w budownictwie. Wśród głównych zalet tego produktu można wymienić dość szybki wzrost wytrzymałości, co ma duży wpływ na efektywność postępów pracy. Produkt może być wykorzystywany nawet do temperatury minus dziesięć stopni Celsjusza, jednak warto pamiętać, że nie powinno się go łączyć z innymi wyrobami.

Cement hutniczy

Cement hutniczy to kolejny rodzaj cementu, który powszechnie jest wykorzystywany w budownictwie. Produkt jest stosowany głównie do produkcji betonów, które mogą znajdować się pod wpływem działania kwasów humusowych oraz siarczanów, co sprawia, że musi mieć podwyższoną wytrzymałość. Dlatego cement hutniczy idealnie sprawdza się podczas budowania fundamentów. Dzięki niskiemu ciepłu hydratyzacji tego rodzaju materiał bardzo dobrze będzie spełniał swoją funkcję nawet przy bardzo dużych konstrukcjach betonowych, na co warto zwrócić uwagę. Jednak tego produktu nie należy stosować w temperaturach poniżej pięciu stopni Celsjusza.

Cement pucolanowy

Kolejny popularny rodzaj cementu budowlanego to także cement pucolanowy, który jest bardzo wytrzymałym materiałem. Produkt jest odporny przede wszystkim na działanie kwasów, dlatego z powodzeniem może być stosowany w środowiskach, które są narażone na ich działanie. Cement tego rodzaju najczęściej wykorzystywany jest to wytwarzania tynków oraz zapraw do budowy części podziemnych oraz naziemnych budynków.

Cement wieloskładnikowy

Wśród różnych rodzajów cementu budowlanego można również wyszczególnić cement wieloskładnikowy, który jest dość uniwersalny i często wykorzystywany na budowach z różnym przeznaczeniem. Cement tego rodzaju charakteryzuje się przede wszystkim szybkim przyrostem wytrzymałości, ale także dość wysoką odpornością na działanie wysokich temperatur. Z cementu wieloskładnikowego najczęściej tworzony jest beton, a także wszelkiego rodzaju zaprawy cementowe.

Author: Dawid Marczewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *