Zarządzanie zespołem to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza, gdy nie do końca wiemy, jakim zespołem tak naprawdę dysponujemy. Pomóc w tym może Team Development, który w podejściu Agile pozwala na zwiększenie wydajności zespołu, poprzez jego znajomość i odpowiednie dostosowanie do wykonywanej pracy.
Odpowiednio zbudowany zespół to podstawa
Odpowiednie wykorzystanie talentów, jakimi dysponują członkowie zespołu w danym projekcie, ma realny wpływ na jego finalną formę. Dlatego tak ważny jest odpowiedni Team Development, który pozwala na efektywne wykorzystanie możliwości członków zespołu, które pozwolą na realizację danego przedsięwzięcia. Na popularności w tej dziedzinie zyskuje Agile, czyli zbiór wartości i przekonań, które pozwalają na wykorzystanie potencjału, który drzemie w ludziach.
Zmienne otoczenie – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizacji – wymaga umiejętności adaptacyjnych. W gąszczu procedur administracyjnych w firmach, bywa że jest to ograniczane. Dlatego w podejściu Agile (czyli zwinnym) to człowiek jest głównym elementem projektu. W oparciu o zbiór zasad i wartości, które powinny być wspólnie wyznawane przez zespół, można wykorzystać potencjał synergiczny, który drzemie w każdym z jego członków.
Jak zadbać o team development?
Najprościej ujmując jest to odpowiednie zarządzanie zespołem. Jednak jest to niemożliwe, jeżeli nie rozumie się jego mocnych i słabych stron, oraz potencjału który tkwi w jego różnorodności. W tym celu warto zastanowić się nad szkoleniem lub szkoleniami, które pozwolą zrozumieć, jak w tym wypadku może pomóc metodyka Agile, która jest chętnie stosowanym mindsetem np. w branży IT.
Ważne, by po takim szkoleniu zespół mógł poprawić swoją komunikację i zaczął wyznawać wspólne wartości, które pozwalają na właściwy przepływ informacji. Dzięki temu wszelkie trudności, jakie napotyka się w codziennej pracy i współpracy, mogą zostać zażegnane na rzecz efektywnych, wspólnych działań.
Szkolenia z Team Developmentu są okazją do poznania nieco lepiej swoich możliwości i ograniczeń. Mając wiedzę na ten temat, zarówno członek zespołu jak i osoba nim zarządzająca, wie jakie posiada mocne i słabe strony, oraz jak je balansować.
Wybierając odpowiednie szkolenie należy zwrócić uwagę na jego dopasowanie do naszych potrzeb. Każdy zespół mierzy się z innymi bolączkami, dlatego warto, by kurs był poprzedzony odpowiednim badaniem i analizą wyników. Wtedy możliwe jest dostosowanie go do faktycznych potrzeb i zmaksymalizowanie jego efektywności.
Ile kosztuje szkolenie z team developmentu?
Ceny są zróżnicowane w zależności od organizatora oraz zawartości programu szkolenia. Warto jednak skupić się bardziej na tym, jakie efekty osiągniemy po jego przeprowadzeniu, niż na cenie. Jest to swoista inwestycja w rozwój zespołu, a tym samym firmy, co może przynieść zwiększenie zysku, dzięki efektywniejszej pracy i lepszemu samopoczuciu członków zespołu.