Gry planszowe mają długą historię. Już w starożytności istniały różne ich rodzaje i cieszyły się popularnością wśród większości dawnych kultur i społeczeństw. Przez lata ewoluowały i dzisiaj na rynku dostępnych są ich tysiące. Mimo ciągle pojawiających się nowości i dużego wyboru cały czas wzięciem cieszą się znane klasyki. Warto też w wolnym czasie po nie sięgnąć i zagrać.
Najlepsze klasyczne gry planszowe to zawsze rozrywka w najlepszym wydaniu
Poniższa lista zawiera zestaw starszych i nowszych gier planszowych, które podbiły serca wielu graczy. I słyszały o nich z pewnością osoby, a może nawet i grały, które na co dzień nie interesują się nimi. Oto dziesiątka najlepszych klasycznych gier planszowych:
10. Domino – najstarsza potwierdzona pisemna wzmianka o tej grze pojawiła się w Chinach w XIII w. Polega ona na układaniu przedzielonych na pół kostek, na których widnieją różne zestawy oczek. Każdy gracz musi dopasować taką samą ilość oczek, jaka widnieje na ostatniej położnej kostce. Wygrywa ten, kto najszybciej pozbędzie się swoich kostek
9. Scrabble – stworzył je w latach 30. ubiegłego wieku amerykański architekt, Alfred Mosher Butts. Po raz pierwszy na rynku pojawiły się w 1946 r. pod nazwą Lexiko. Podczas rozgrywki gracze układają słowa na planszy za pomocą płytek z literami. Każde słowo jest punktowane. Zwycięża osoba, która zdobędzie najwięcej punktów.
8. Chińczyk – gra znana na świecie pod różnymi nazwami. Wywodzi się z indyjskiej gry o nazwie Pachisi. Obecną jej formę przygotował Josef Friedrich Schmidt na początku XX w. Jej zasady są banalnie proste i grał w nią chyba każdy.
7. Gra w okręty – czyli tzw. statki. Kto pamięta, jak dawniej rozgrywki przeprowadzano na kartkach papieru z długopisami w rękach? I jakie towarzyszyły temu morskiemu pojedynkowi emocje? Ta strategiczno-planszowa gra polega na ulokowaniu swoich jednostek na wodzie i próbowaniu zniszczenia wszystkich statków wroga poprzez odgadywanie ich pozycji.
6. Osadnicy z Catanu – wieloosobowa gra planszowa zaprojektowana przez Klausa Teubera i wydana po raz pierwszy w Niemczech w 1995 r. Gracze wcielają się w osadników a ich zadaniem jest kolonizacja wyspy Catan. Punkty są im przydzielane za wybudowanie miast, dróg czy stworzenie armii. Kto zdobędzie dziesięć punktów, wygrywa.
5. Wsiąść do pociągu – najmłodsza w tym gronie gra, ponieważ jej premiera miała miejsce w 2004 r. Na czym ona polega? Rozległe tereny Stanów Zjednoczonych sprzyjają długim podróżom koleją. Gracze otrzymują bilety i karty pociągów umożliwiające im przemieszczanie się z jednego miejsca do drugiego. Dzięki pionkom zaznaczają oni miejsca, do których już dotarli. Koniec gry następuje w chwili, kiedy jeden z uczestników pozbędzie się pionków.
4. Monopoly – popularna gra, w której handluje się nieruchomościami. To wspaniała możliwość nie tylko spędzenia przyjemnie czasu, lecz i szansa na naukę przedsiębiorczości. Kupowanie, sprzedawanie, zyski – oto Monopoly w całej swoje krasie. W tym miejscu warto wspomnieć o Eurobusiness, który jest polskim odpowiednikiem Monopoly.
3. Talisman: Magia i Miecz – kultowa gra fantasy, która od lat 80. przenosi jej uczestników do świata magii, bohaterów i ich oponentów. Dzięki niej można udać się na heroiczną wyprawę i ujrzeć zupełnie inny świat. Przez lata powstały również dodatki do niej – w tym i polskie.
2. Warcaby – pojawiły się w Europie w XII w. i dzisiaj także się po nie chętnie sięga. Zasady gry nie są skomplikowane. Jednak zwycięstwo w warcabach to umiejętność planowania kolejnych ruchów i odpowiednia strategia. Wygrywa osoba, która usunie z planszy wszystkie pionki przeciwnika.
1. Szachy – nazywane królewską grą. Podobnie jak w warcabach wygrana zależy od posiadania dobrej strategii i przewidywania posunięć przeciwnika. Szachy są nieco bardziej wymagające niż warcaby i żeby zwyciężać, należy w nie regularnie grać i doskonalić tę umiejętność. Zostały one uznane za dyscyplinę sportową.
Klasyczne gry planszowe zawsze są modne
Są jeszcze takie gry jak chociażby Mahjong, Trymla, Wyścig i wiele innych, które zasługują na uwagę. Świadczy to o tym, że wszystkie one są ponadczasowe. I nie bez powodu. Stanowią nie tylko wspaniałą rozrywkę, lecz edukują i rozwijają. Czasem warto na jakiś czas wyłączyć telewizor czy komputer, odłożyć telefon i wraz z bliskimi lub przyjaciółmi zapewnić sobie atrakcyjną rozgrywkę korzystając z klasycznych gier planszowych.
Sprawdź premiery gier planszowych na https://allegro.pl/premiery/kalendarz-premier-gier-planszowych.