mężczyzna wbijający widły w trawe

Trawnik idealny

Można zaobserwować, że sztuczna trawa ogrodowa z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Nie wszyscy wiedzą jednak jakie są największe zalety wspomnianego rozwiązania. Dlaczego warto zdecydować się na założenie trawnika? Czy sztuczna trawa do ogrodu będzie świetnym wyborem?

Rodzaje sztucznej trawy

Warto wiedzieć, że omawiana sztuczna trawa jest syntetyczną nawierzchnią. Powstaje zatem z mocnego i elastycznego podkładu, w który później tkane są bardzo wysokiej jakości włókna. Godny uwagi jest fakt, że w tym celu wykorzystywane są kombinacje siatki z tworzyw sztucznych, oczywiście zabezpieczone poliuretanem lub lateksem.

Należy mieć świadomość, że pełna przepuszczalność sztucznej trawy będzie zapewniona dopiero wtedy, gdy podkład będzie właściwie perforowany. Obecnie do produkcji stosowane są dwa typy włókien: fibrylowane, a także monofilowe. Włókna monofilowe charakteryzują się pojedynczymi pasemkami, w których każdy z pączków będzie mógł mieścić od kilku do nawet kilkunastu włókien.

Z kolei w wersji fibrylowanej, sztuczna trawa ma postać skręconej i ponacinanej taśmy szerokiej na kilka centymetrów. Godny uwagi jest również fakt, że w jednym pęczku może wystąpić połączenie włókien monofilowych z fibrynowymi. Należy również zaznaczyć, że włókna powstają przeważnie z polietylenu, polipropylenu, a także poliamidu.

Zastosowanie sztucznej trawy

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiana sztuczna trawa w zależności od potrzeb użytkownika umożliwia różne zastosowanie. Świetnym rozwiązaniem na wykorzystanie sztucznej trawy jest zagospodarowanie tradycyjnych terenów zielonych, obiektów sportowych czy rekreacyjnych.

Można zaobserwować, że sztuczną trawę coraz częściej stosuje się jako wyposażenie muraw piłkarskich. Godny uwagi jest również fakt, że produkcje tego typu wykorzystywane są jako nawierzchnie krajobrazowe np. na działce.

Warto zaznaczyć, że zastosowanie bardzo wygodnych rolek umożliwia rozłożyć syntetyczną nawierzchnię także na balkonie czy tarasie. Nawierzchnie najbardziej renomowanych firm działających na rynku świetnie zdadzą egzamin praktycznie w każdych warunkach, nie ma żadnego znaczenia intensywność użytkowania.

Pielęgnacja sztucznego trawnika

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że użytkownik nie będzie musiał obawiać się o pielęgnację sztucznego trawnika, jeżeli postawi przede wszystkim na najwyższą możliwą jakość syntetycznej trawy. Istotne znaczenie będzie miało także zadbanie o jej prawidłowy montaż. Wtedy nie będzie trzeba poświęcać dużo czasu na utrzymanie trawnika.

Wystarczy bowiem wtedy tylko okresowo czyścić sztuczną trawę. Oczywiście rekomendowane jest przed umyciem pozbycie się liści czy śmieci. Godny uwagi jest również fakt, że do mycia powinna być stosowana woda połączona z detergentem. W przypadku, gdy sztuczny trawnik znajduje się na balkonie można bez żadnego problemu odkurzyć go odkurzaczem. Warto również przynajmniej raz na kilka miesięcy wyczesać sztuczną trawę szczotką z twardym włosiem. W ten sposób trawnik pozostanie na długo estetyczny i schludny.

Author: Dawid Marczewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *