moneta na stole

Spółki LTD.

Spółka LTD, czyli Limited to angielska spółka posiadająca osobowość prawną – odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Kodeks spółek handlowych wyróżnia dwa rodzaje spółek handlowych – osobowe oraz kapitałowe. Spółka LTD nie należy jednak do żadnej z tych kategorii, gdyż jest uregulowana przez prawo angielskie. Rejestracja firmy w Wielkie Brytanii nie sprawia zazwyczaj problemów i przebiega przez Internet. Jak więc założyć firmę w Anglii?

Jak założyć firmę w Anglii – założenie spółki LTD

Jeśli dowiesz się jak założyć firmę w Anglii, będziesz mógł zapomnieć o obowiązkowej kasie fiskalnej, comiesięcznych zaliczkach na podatek, stałych, comiesięcznych składkach ubezpieczeniowych – czyli o wszystkim tym, czego nie lubią polscy przedsiębiorcy. Samo założenie spółki LTD jest dosyć proste, jednak warto znać się na tamtejszych procedurach. Jeśli nie mamy w tym doświadczenia, polecane jest skorzystać z usług wyspecjalizowanych biur takich, jak kancelaria prawno-podatkowa Semper Paratus, która rejestruje spółki LTD, LLP i inne na Wyspach oraz prowadzi księgowość i reprezentuje Klienta.

Jakich danych potrzebujesz do założenia spółki LTD?

 1. Rejestracja spółki LTD w Companies House (organ zajmujący się rejestrowaniem nowych firm).
 2. Nazwa spółki.
 3. Adres spółki – spółka rejestrowana w Anglii musi posiadać adres w Anglii.
 4. Przynajmniej jednej dyrektor i udziałowiec (może to być ta sama osoba).
 5. Statut oraz Akt Założycielski.
 6. Szczegóły dotyczące udziałów w spółce i przysługujących udziałowcom praw – zapisane prawa jakie otrzymuje każdy z udziałowców i informacje dotyczące:
  • o wysokości dywidendy, którą będą otrzymywać,
  • o tego czy mogą odsprzedać swoje udziały za gotówkę,
  • o tego czy mają prawo do głosowania w sprawach istotnych dla firmy,
  • o ile głosów im przysługuje.

Jak założyć firmę w Anglii – rejestracja w HMRC

Od momentu rejestracji spółki LTD w Companies House i rozpoczęcia działalności biznesowej mamy 3 miesiące na zarejestrowanie jej w HMRC, czyli organizacji rządowej Her Majesty Revenue & Customs odpowiedzialnej za zbieranie podatków i składek na ubezpieczenie społeczne. Będzie to wymagało przesłania tej organizacji informacji takich, jak:

 • numer rejestracyjny Twojej spółki,
 • datę rozpoczęcia działalności biznesowej,
 • datę corocznego rozliczenia.

Założenie spółki LTD – korzyści

 • Brytyjska emerytura
 • Jasne i przejrzyste przepisy podatkowe – według Banku Światowego na założenie spółki na Wyspach należy czekać jedynie 13 dni (z reguły wynosi to 48 godzin), a Wielka Brytania jest jednym z najbardziej przyjaznych przedsiębiorcom krajów
 • Wysoka kwota wolna od podatku – dyrektor spółki LTD, który w Wielkiej Brytanii zarobi nie więcej niż 11 500 funtów rocznie, w praktyce nie zapłaci podatku dochodowego
 • Dobrowolne składki społeczne – osoby o dochodach wynoszących 719 funtów miesięcznie lub mniej, nie płacą składek w ogóle
 • Nie tylko dla rezydentów – do założenia spółki LTD nie jest konieczny status rezydenta

Ochrona podatkowa w Semper Paratus

Kancelaria Semper Paratus oferuje usługę ochrony podatkowej. Są to działania, przy użyciu określonych narzędzi bądź rozwiązań prawnych, których efektem jest zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie negatywnych skutków wynikających z rozliczenia podatkowego firm, a także sporu z organami podatkowymi, czyli z Fiskusem. Stale rośnie liczba osób korzystających z ochrony podatkowej – są to właściciele firm zarejestrowanych na terenie UK oraz ich rodzina, chcąca chronić swój majątek przed zaległościami podatkowymi. Kancelaria prawna Semper Paratus dzięki wiedzy i doświadczeniu może pomóc rozwiązać taki problem. Oprócz tego w świadczonych usługach znajdziemy również optymalizację podatkową, założenie spółki LTD czy doradztwo w obliczu Brexitu. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie kancelarii semperparatus.pl.

Author: Dawid Marczewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *