Fryderyk Chopin

Przyjaźń dwóch geniuszy – Chopin i Liszt

Franciszek Liszt urodził się w 1811 roku, był więc tylko rok starszy od Fryderyka Chopina. Obaj całe swoje życie poświęcili muzyce, którą uprawiali z wirtuozerią. Losy dwóch najwybitniejszych kompozytorów romantyzmu splotły się dosyć wcześnie. Po raz pierwszy panowie spotkali się na pierwszym koncercie Liszta, na na dworze księcia Miklósa Esterházy, u którego pracował jego ojciec. Liszt miał wtedy zaledwie 9 lat. Na koncercie tym obecny był również młody Chopin.

Spotkania u George Sand

Fryderyk Chopin spędził dużo czasu w wiejskiej posiadłości swojej partnerki George Sand. Nohant, bo tak nazywała się ta francuska prowincja, było również miejscem spotkań Chopina i Liszta. Artyści widywali się też w Paryżu, w którym obaj mieszkali. Liszt cenił Chopina za jego umiejętności kompozytorskie, z kolei powściągliwy w pochwałach dla kolegów po fachu Fryderyk był pełen podziwu dla wirtuozerskiej gry swojego węgierskiego kolegi. W dużej mierze miał też na to wpływ fakt, że Chopin zmarł zanim jeszcze Liszt zaczął komponować swoje najwybitniejsze dzieła.

Liszt o Chopinie – książka

W 1852 roku światło dzienne ujrzała książka Franciszka Liszta o Fryderyku Chopinie. Pozycja ta jest wyjątkowa, ponieważ przedstawia wielkiego polskiego kompozytora z zupełnie innej niż powszechnie znana strony. Liszt z charakterystycznym dla romantyzmu stylem kreśli w niej postać niezwykłą, wybitną, naznaczoną piętnem geniuszu. Pokazuje Chopina w otoczeniu przyjaciół, jego małomówność i wycofanie wyjaśnia introwertycznym usposobieniem i oryginalnością wewnętrznego świata artysty. Liszt skupia się również na przekazaniu ducha epoki, sięga po poetyckie porównania i często daje się ponosić wyobraźni, przez co zdarza mu się popełniać błędy biograficzne. Liszt omawia też skomplikowaną i jednocześnie szlachetną naturę swojego przyjaciela, co przeczy powszechnej opinii, że Chopin był człowiekiem wyniosłym i zarozumiałym. Autor książki tłumaczy zachowania kompozytora m.in. jego stanem zdrowia, który ograniczał mu pozamuzyczne aktywności.

Muzyka Liszta i Chopina

Jednym z najwybitniejszych interpretatorów utworów Franciszka Liszta jest zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Rafał Blechacz. Z tego względu warto sięgnąć po jego wykonania lub wybrać się na koncert. Z kolei jedną z najlepszych okazji do posłuchania kompozycji Fryderyka Chopina są koncerty chopinowskie odbywające się w Łazienkach Królewskich. Co niedzielę od maja do września można posłuchać recitali fortepianowych na żywo w pięknym otoczeniu Ogrodu Modernistycznego.

Author: Dawid Marczewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *