Lawenda na tle zielonej trawy

5 łatwych w uprawie roślin do ogrodu

Mając chęć zanurzyć się w naturze często zwracamy się do najprostszej wydawałoby się rzeczy czyli uprawiania roślin. Oczywiście większe możliwości mają właściciele ogrodów, jednak też i większą przestrzeń do zagospodarowania. Od czego zacząć przygodę z ogrodnictwem?

Jak się nie zrazić do ogrodu

Ogród może być naszym hobby, ale też miejscem relaksu czy wyciszenia. Najbardziej zrażają niepowodzenia osób początkujących, aby więc nie poczuć do niego awersji to zostawmy sobie marzenia o kwiatach na późniejsze lata. W miarę zdobywania doświadczenia możemy podnosić sobie poprzeczkę. Z czasem będziemy uprawiać coraz bardziej wymagające rośliny w naszym ogródku, a wiedza zdobywana podczas prac będzie bezcenna.

Lawenda

Łatwa w uprawie lawenda najlepiej rośnie na słonecznej i suchej glebie z zawartością wapnia. Bardzo dobrze rośnie na lekkich glinach, rędzinach. Drugim aspektem przy uprawie lawendy jest dostateczne nasłonecznienie meijsca. Jeśli wszystko jest ok to możemy posadzić lawendę.

Jak wybrać odpowiednią lawendę i roślinę do niej.

Lawenda najlepiej wygląda posadzona w szpalerze. Rewelacyjnie wygląda lawenda z połączeniem zimozielonych niskich krzewów. Poza tym sztampowe jest połączenie lawendy z różą. Lawenda ma też różne kolory. Na przykład biel czy fiolet albo róż. Dlatego ciężko jest doradzić jaki kolor powinna mieć róża. Po prostu dobierajmy ją do stylu domu, ale też i ogrodu.

Pięciornik krzewiasty

Pięciornik krzewiasty to roślina idealna dla osób, które praktycznie mają dwie lewe ręce, jeśli chodzi o rośliny. Wystarczy znaleźć mu również słoneczne miejsce w ogrodzie. Posadzimy go, podlejemy i praktycznie tyle wystarczy. Jest bardzo odporny na susze, czy zanieczyszczenia.

Kwiaty pięciornika krzewiastego.
pixabay.com

Jak sadzić pięciornik w ogrodzie

Z pięciornika można zrobić ładny niezbyt wysoki żywopłot idealny do oddzielenia ogrodu użytkowego od rekreacyjnego. Rozłożenie wokół geowłókniny ochroni krzewy przed zachwaszczeniem. Oszczędzi nam to ogromną ilość czasu, w pielęgnacji roślin.

Berberys

Niepozorny berberys to bardzo wdzięczny krzew do ogrodu. Delikatne listki na eterycznych gałązkach tworzą piękny krzew o zgrabnym wyglądzie. Przy tym jest on mało wymagający, rośnie bardzo ładnie, bez większych problemów, w słońcu i półcieniu.

Odmiany berberysów

Czy można wybrać wśród berberysów coś ciekawego? Otóż właśnie tu Was zaskoczę. Mamy na przykład ładną odmianę o czerwonych liściach Fireball. Złoty kolor liści posiada berberys Golden Dream. Z tych krzewów zrobić można zarówno żywopłot jak też dobrze komponuje się on z iglakami.

Żylistek

Piękna roślina, a tak niedoceniana w ogrodzie. Żylistek to piękny krzew, który ma niewielkie wymagania, wygląda efektownie i dodatkowo ma ogromny potencjał w ogrodzie. Krzew jest odporny na mróz, rośnie dobrze w przeciętnej ziemi. Jedynie w czasie suszy należy go podlewać.

Żylistek rośnie jako dość duży krzew osiągając nawet 2,5 metra wysokości. Dlatego w ogrodach przydomowych sprawdzi się jako ozdobny akcent. Kwitnie do końca lipca.

Uniwersalna trawa

Pokutuje przekonanie, że wszystkie trawy są łatwe w uprawie. W gruncie rzeczy to nie do końca jest prawda. Jeśli dobrze dobierzemy gatunek trawy do miejsca, w którym ją posadzimy to będzie ona przepiękna. Jednakże gdy nie uda nam się wybrać dla niej odpowiedniego stanowiska to już może być gorzej.

Jakie trawy są najmniej wybredne

W tym podpunkcie znajduje się meritum całości. Z gatunków traw, które dobrze się czują w przeciętnej glebie jest kostrzewa sina czy śmiałek darniowy. Dość dużą tolerancją charakteryzują się też miskanty, są to okazałe gatunki traw o ozdobnych liściach. Miskant Olbrzymi dorasta do ponad dwóch metrów wysokości i może być sadzony wzdłuż ogrodzenia jako sezonowy żywopłot.

Zaczynając swoją przygodę z ogrodem i roślinami warto wybrać najbardziej tolerancyjne gatunki. Zakres ich tolerancji na warunki glebowe jest szeroki. Natomiast niektóre gatunki rosną na większości z gleb. Tak więc lawenda dobrze urośnie na gliniasto piaszczystej czy piaszczystej glebie oraz na rędzinie, ale już w ciężkich glinach oraz na podmokłym terenie i w cieniu zaginie.

Źródła:

  • Wielka księga ogrodnika i działkowca, W. Kawollek, Poznań
  • Ogród naturalny, A. i S. Bruns, Katowice 2009
Author: Dawid Marczewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *