Premierowa książka

Jesień 2018 – premiery książek

Wrzesień to czas wielkich początków, dla wielu jest oznacza dużo pracy, jeszcze więcej kreatywności i niesamowitych doznań dla książkoholików – wyjątkowe premiery literackie to jeden z największych zalet jesieni.

Przegląd premier literackich

Przed nami bestsellery książkowe! Rodzime pisarstwo ma się doskonale. Pojawiło się kilka interesujących pozycji z punktu widzenia socjologicznego, znajdzie się również kilka klasycznych pozycji wyjątkowych autorów.

Powieściopisarstwo zagraniczne również ma się dobrze. Powrócimy do starych czasów, zatapiając się w baśniowe powieści J.R. Tolkiena, zapoznamy się z amerykańskim bestsellerem nominowanym do głównej nagrody w konkurskie One Book, One New York oraz odkryjemy tajemnicę morderstwa jednego z najbardziej poczytnych pisarzy na świecie.

Proza polska

Ranking książek czekających na przeczytanie rośnie! Oto subiektywne pozycje dla każdego. Aktualny ranking książek na http://www.czytamwszedzie.pl/.

 Ada, to wypada! Zofia Karaszewska, Sylwia Stano

Pozycja jest odpowiedzią panujące w XXI wieku konwenanse, które narzucają dziewczynom, kobietom określone role życiowe. Książka jest podręcznikiem dobrego wy- (za)chowania dla panien, ale nie znajdziecie w niej nic, co przypomina dzięwiętnastowieczne poradniki dla młodych dam. Jak podkreślają autorki, najważniejsze dla kobiety jest robienie tego o czym marzy bez względu na okoliczności. Niech będą głośne, oryginalne i bezczelne.

Treść składa się z historii kobiet, które podzieliły się swoimi doświaczeniami w walce o obranie własnej, życiowej drogi na przekór światu, aby stać się inspiracją dla wszystkich kobiet: m. in. Katarzyna Bonda, Ewa Błaszczyk, Agnieszka Holland, Dorota Wellan i Agnieszka Więdłocha.

Ucho igielne, Wiesław Myśliwski

Powieść Wiesława Myśliwskiego, jednego z najlepszych polskich twórców literackich i dwukrotnego zdobywcy Nagrody Nike.

Biegłem przez tę dawną, dziką, zieloną dolinę Ucha Igielnego. Stał już na brzegu tych spadzistych schodów, stukał laską w schodek poniżej, sprawdzając, o ile głębiej musi teraz zstąpić niż poprzednim razem. Widocznie stwierdził, że jest dużo głębiej, bo podobnie sprawdził i następny schodek, i następny. Jak można być takim starym, pomyślałe, a nawet zezłościło mnie to. W jego wieku już mało co ze świata zostaje, więc gdzie on idzie, po co?[1]

Nowa powieść W. Myśliwskiego to zbiór rozmyślań nad egzystencją człowieka, jego przemijaniem, starością oraz słabością stworzona na tle dramatycznej, polskiej historii.

#SEXED PL, Anja Rubik

Książka sławnej, polskiej modelki i społecznej aktywistki Anji Rubik jest kontynuacją kampanii Sexed Pl, która odbiła się w mediach głośnym echem. To książka skierowana dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat seksu bez owijania w bawełnę, a szczególnie dla młodych, by służyć edukacji seksualnej. Książka porusza również ważne tematy dotyczące emocjonalności.

Proza zagraniczna

Manhattan Beach, Jennifer Egan

Powieść zyskała miano bestselerra New York Times i otrzymała nominację do National Book Awards 2017. Książka porusza ważne kwestie związane z kobiecością. To historia o niezłomności, odwadze i nadziei. Wielowarstwowość powieści rozgrywająca się na łamach Nowego Jorku z lat czterdziestych, w czasach prohibicji i imperium czarnego rynku.

Outsider, Stephen King

Mistrz literatury grozy po raz kolejny daje nam powieść, którą czyta się z zapartym tchem aż do ostatniej strony. Sprawa okrutnego morderstwa jedenastoletniego chłopca na tle seksualnym, gdzie zabójca jest niemal natychmiast złapany i wszyskie poszlaki oraz dowody wskazują na niego. Jak to się skończy? Odpowiedź naprawdę wprawia w osłupienie.

[1] Fragment książki, https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,120194,Ucho-Igielne (dostęp 13.09.2018).

Author: Dawid Marczewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *