Osoby siedza w dużej sali na evencie

Rola scenografii w organizacji eventów

Choć scenografia zazwyczaj nie jest pierwszym elementem, o którym myślimy w trakcie planowania eventu, to ma ogromny wpływ na jego finalny odbiór. Dobrze zaprojektowana, pomysłowa oraz przygotowana przez profesjonalistów scenografia uzupełnia i podkreśla charakter wydarzenia, a także sprawia, że uczestnicy eventu długo o nim nie zapomną.

Dlaczego scenografia eventu jest ważna?

Wyobraź sobie, że bierzesz udział w imprezie, podczas której występują wspaniali artyści, jest smaczne jedzenie i dobra muzyka, a jednak czegoś brakuje: wnętrze jest siermiężne albo kiczowate, stoły przykryte są brzydkimi obrusami, a scena jest źle oświetlona i niezagospodarowana. Wrażenie, które wyniesiesz z tego wydarzenia, będzie raczej kiepskie, mimo że zadbano o pozostałe elementy. Dzieje się tak dlatego, że wzrok jest bardzo ważnym zmysłem, kształtującym nasze postrzeganie.

Wystarczy przytoczyć potwierdzony naukowo przykład kolorów, które oddziałują na naszą psychikę i są w stanie nawet zmienić nastrój. Zielony działa na nas kojąco, żółty pobudza kreatywność, czerwony dodaje energii. Scenografia to oczywiście coś więcej niż kolory, a profesjonalny Event Designer potrafi wyczarować z niej prawdziwe cuda, stwarzając niezapomnianą oprawę wizualną.

Scenografia eventu – co się na nią składa?

Ogólnie rzecz ujmując, scenografię eventu można podzielić na obiektową i multimedialną. Scenografia obiektów to wszelkiego rodzaju konstrukcje z różnego typu materiałów, ścianki, płyty, standy, plansze, tkaniny oraz dekoracje. W scenografii multimedialnej kluczową rolę odgrywa gra świateł i kolorów, nowoczesne ekrany, projekcje obrazów oraz inne rozwiązania techniczne i szeroko pojęte multimedia. Podczas eventu oba rodzaje scenografii powinny się uzupełniać, a przede wszystkim podkreślać wyjątkowy charakter wydarzenia.

Centralnym punktem eventu jest przeważnie scena i to ona skupia największą uwagę, dlatego wymaga zazwyczaj szczególnej oprawy. Profesjonalny scenograf potrafi zamienić scenę w statek, las, ulicę wielkiego miasta czy wnętrze pałacu. Nie należy jednak zapominać o innych ważnych punktach, takich jak wejście, jego okolice, sufit czy stoły. Dekoracje stołów są ważnym dopełnieniem całego efektu wizualnego.

Scenografia eventu – jak ją zaplanować?

Kreowanie scenografii eventowej należy do zadań Event Designera, czyli osoby odpowiedzialnej za wizualną część eventu. Scenografia jest jednym z elementów, poza materiałami promocyjnymi, layoutem strony internetowej wydarzenia itd. Event Designer powinien pamiętać o tym, że jego dzieło musi wpisywać się w całościową koncepcję eventu, uzupełniać ją, podkreślać, dawać tzw. efekt „wow”. Aby tak się stało, trzeba dobrze poznać potrzeby i wymagania zleceniodawcy, który często nie zna się oprawie wizualnej i nie wie, jakie możliwości oferuje scenografia.

Doświadczony Event Designer po zapoznaniu się z budżetem przedsięwzięcia, wie, jakie obiekty może zaproponować i jakie możliwości metamorfozy oferuje konkretna przestrzeń. Budowa odpowiedniej scenografii to nie tylko artystyczna koncepcja, ale również wyzwanie logistyczne i techniczne wymagające współpracy wielu osób.

Dowiedz się więcej na https://emtg.pl/event-design-rola-scenografii-w-projektowaniu-wydarzen/

Author: Dawid Marczewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *