Klasyka

Premiery muzyczne w kwietniu obfitują w klasykę

Jeśli chodzi o nowe albumy z muzyką klasyczną, to akurat w kwietniu jest w czym wybierać. Może nie każdemu podobać się jej brzmienie, ale wiele znanych rockowych i nie tylko utworów czerpie z niej garściami.

Miroirs: Ravel Piano Works

Kolejny album młodego artysty. Debiut Alexandra Krichela został bardzo wysoko oceniony w Niemczech, swojej ojczyźnie zdobywając nagrodę krytyków ECHO dla najlepszego debiutanta. Umożliwiło mu to występ na ZDF ECHO Gala w doborowym towarzystwie takich gwiazd jak Jonas Kaufmann.

Lukomoriye

Może i nie najłatwiejsza w odbiorze, muzyka Knaifela ma w sobie to coś co chwyta za serce. Premiera jego kolejnego albumu także szykowana jest na kwiecień i zapowiada się bardzo ekscytująco. Płyta ukaże się nakładem ECM New Series, znajdzie się na niej bogaty repertuar od utworów sakralnych jak chociażby Prayers to the Holy Spirit po kompozycje oparte na poemacie czy fortepianowe solo.

Lutosławski Opera Omnia &. Piosenki dla dzieci

Obecna płyta to kolejna odsłona bogatej twórczości Lutosławskiego. Tym razem spod rąk Andrzeja Kosendiaka we współpracy z Narodowym Forum Muzyki wyjdą realizacje Lutosławskiego z muzyką dla dzieci. Na koncie tego płodnego kompozytora znajduje się ponad 40 utworów muzyki klasycznej z dedykacją dla najmłodszych. Nieczęsto spotykana realizacja ma duże pole do popisu.

Opera Moniuszki Widmo

Kolejny album Narodowego Forum Muzyki także tym razem w wykonaniu Andrzeja Kosendiaka. Jest to kantata Moniuszki Widma do II części Dziadów Adama Mickiewicza. Sam kompozytor znany jest bardziej ze swojego wkładu w operę, jednak czerpiąc z niej dramatyzm oraz dokładając odpowiednią dozę liryzmu tworzył bardzo rozbudowane kantaty. Można tu wymienić jednym tchem te późne jak Wspomniana czy Sonety Krymskie czy zainicjowane sonetami Petrarki „Petersburska” Madonna.

Author: Dawid Marczewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *