Kwiaty w ogródku

Ogród jako hobby, czyli o tym, jak ogrodnictwo stało się pasją

Myślisz, że założenie ogrodu jest łatwe? Otóż nie, nie jest. Dlatego polecam z własnego doświadczenia najpierw poczytać o tym, jak powinien wyglądać ogródek dla początkujących, a dopiero potem zabrać się za pracę nad nim. Mam dość spory ogródek, który w zasadzie prze lata był obsiewany trawą. Dopiero niedawno postanowiłam coś z nim zrobić. A ten pomysł przerodził się w ogrodowe hobby. Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz aranżować swój ogród?

Dlaczego ogrodnictwo to świetne hobby?

Ogród i hobby, dla wielu osób to niezrozumiałe, ponieważ prowadzenie ogrodu to ciężka praca. To prawda, że sadzenie roślin, wyrywanie chwastów, a w zasadzie zastanawianie się czy ta roślin, to na pewno chwast, zajmuje mnóstwo czasu. Jednak daje też duże poczucie satysfakcji, gdy na Twoim skrawku zieleni pojawiają się kwitnące kwiaty, a ty możesz sobie rozłożyć kocyk na pięknej trawie i podziwiać swoje dzieło.

Jednak ogródek dla początkujących może nie wydawać się hobby, a pracą. Nie martw się, gdy zobaczysz pierwsze kiełkujące rośliny, ten widok Ci to wynagrodzi. Ponadto jeśli masz dużo czasu i nie masz pomysłu co z nim robić, a nie chcesz się nudzić, praca w ogrodzie sprawi, że zajmiesz się na wiele godzin.

Co zrobiłabym inaczej?

Muszę się z wami podzielić kilkoma spostrzeżeniami. Niestety są one wynikiem moich mniejszych i większych błędów. Przede wszystkim nie zaczynajcie sadzić roślin „na oko” lub dlatego, że wam się podobają i ładnie w tym miejscu będą wyglądać. Ogródek dla początkujących musi być dobrze zaplanowany i łatwy w pielęgnacji.

Zacznij od narysowania na kartce papieru swojego ogrodu. To pomoże Ci zobaczyć jego całkowity kształt i zaplanować rabatki. Najpierw wymierzyłam mniej więcej swój ogród, a potem narysowałam go na kartce, aby zobaczyć ile tak naprawdę mam w nim miejsca. Moim błędem było zbyt gęste posadzenie roślin obok siebie. Dlatego mogę Ci poradzić, aby zostawić sobie szersze przejścia między rabatkami niż Ci się wydają potrzebne. Pamiętaj, że musisz dojść do każdej rośliny, aby ją podlać wyrwać chwasty czy też dosadzić nowe. Bez szerokich przejść będzie to niemożliwe. Można je zamaskować np. siejąc trawę i kosząc ją podkaszarką, aby nie uszkodzić innych roślin.

Północ, południe, czyli jak światło wpływa na rośliny?

Bardzo istotne jest, aby wybrać takie rośliny, które dobrze będą rosły w mikroklimacie naszego ogrodu. Nawet jeśli ogród to hobby musimy regularnie dbać o rośliny. Błędem może być wybranie ładnych kwiatów, które nam się podobają, ale posadzenie ich w złym miejscu. Nie bez powodu gatunki roślin dzieli się na słońco- i cieniolubne.

Jeśli posadzić rośliny, które lubią słońce w zacienionym miejscu, to zmarnieją. Tak samo te, które wolą cień, posadzone w miejscu, które przez długi czas jest nasłonecznione szybko zwiędną. Mi też zdarzyło się posadzić kilka roślin w miejscu, które z pozoru było słoneczne, ale szybko okazało się, że po kilku godzinach jest już zacienione, bo płot rzuca na nie cień. Dlatego najpierw poobserwuj swój ogród. Zobacz, gdzie i przez jaki czas jest cień, a gdzie jest słońce i dopiero wtedy wybierz rośliny do posadzenia w tym miejscu.

Pielegnacja ogrodu
Źródło: pixabay.com

Szkodniki i jak się ich pozbyć?

U mnie w ogrodzie największym szkodnikiem okazał się pies. Niestety wbiegał na ogród i wydeptywał ziemię, z której nic już nie wyrastało. Dlatego musiałam postawić płot z bramką zamykaną na kłódkę, aby oddzielić podwórko, po którym może biegać od tego, po którym wolałabym, żeby tego nie robił. W ten sposób mam wydzielony zielony i kwitnący ogród, który wygląda pięknie i w który włożyłam dużo pracy, bo pielęgnowałam ogród jako hobby. Polecam też użycie małych płotków w okół rabatek, aby po nich nie biegały psy czy koty, jeśli takie macie.

Kolejna kwestia to nornice, ślimaki i mrówki. Warto kupić w sklepie ogrodniczym profesjonalne odstraszacze. Nornice lub krety niestety lubią się odkopać i od spodu zjeść roślinki. Z kolei ślimaki i mrówki chodzą po grządkach i zjadają rośliny od góry. Aby uniemożliwić pełzanie ślimakom warto dookoła grządek posypać ziemię pokruszonymi skorupkami jaj, mąką lub solą. Te domowe produkty sprawią, że nie będą one mogły pełznąć dalej, bo pojawi się przeszkoda. Na mrówki dobry jest ocet. Jednak tu musisz uważać, aby nie polać nim roślin, a jedynie ścieżki czy brzegi grządek.

O autorze:
Natasza Miszczuk – Ekonomista z wykształcenia,
copywriter z zamiłowania.
Influencer urodowy z wiedzą na każdy temat.

Źródło: 

 

Author: Dawid Marczewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *