Miastem, które jak żadne inne w Polsce kojarzy się ze sztuką jest niewątpliwie Kraków. To tutaj zjeżdżali się, zwłaszcza pod koniec XIX wieku, najwięksi artyści, aby chłonąć atmosferę bohemy i czerpać inspirację do tworzenia, malowania i rysowania. Nic dziwnego, że do tej pory działa w mieście niejedna galeria sztuki, która gromadzi cenne eksponaty z tamtych czasów, jak również przechowuje i sprzedaje obrazy nowsze.
Raj dla koneserów
W Krakowie jest wiele miejsc, w których można obcować ze sztuką. Jest to również miasto przywiązujące dużą wagę do tradycji i historii. Bardzo popularne są antyki i wszelkiego rodzaju antykwariaty. Miłośnicy staroci mogą godzinami przebierać w różnego typu przedmiotach. Znajdą tam nie tylko najdrobniejsze bibeloty, zegarki, naczynia, ale również prawdziwe dzieła sztuki. Wiele prac malarskich można znaleźć w zwykłych antykwariatach.
Dzieła największych malarzy
W Krakowie funkcjonuje niejedna galeria. Najbardziej znana jest Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Można tam zobaczyć obrazy Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego, czy Artura Grottgera. W Muzeum Narodowym można oglądać najsłynniejszy obraz Jana Matejki pt.: Hołd pruski. Oczywiście najcenniejszy okaz znajduje się w Muzeum im. Czartoryskich i jest to obraz Leonarda da Vinci pt.: Dama z łasiczką.
Prywatna kolekcja
Obrazy można oglądać nie tylko w galeriach. Obecnie coraz więcej osób chce mieć w swoich prywatnych domach dzieła sztuki. Jest to doskonała inwestycja na przyszłość, ponieważ wartość takich wzrasta wraz z czasem. Należy jednak zastanowić się, jakiego rodzaju dzieła mamy zamiar kupić. W krakowskich galeriach znajdziemy zarówno te uznanych twórców młodopolskich, których płótna oceniane są bardzo wysoko, jak również obrazy artystów, którzy dopiero pracują na swoją sławę.
Właściwe oszacowanie wartości
Cena antyków, jak pokazują najsłynniejsze akcje na świecie, może osiągać zawrotną wartość. Wycena polega na określeniu walorów artystycznych i wskazaniu minimalnej ceny, jaką należy zapłacić, aby wejść w posiadanie obrazu. W przypadku malarzy młodopolskich wartość ta może wynieść 50 000-200 000 zł, a w przypadku twórców rozpoczynających karierę oscyluje w granicach kilku tysięcy zł. Wycena obrazów odbywa się w profesjonalnych galeriach przy udziale specjalistów. Oznacza to, że dzieła, które znajdują się w prywatnych kolekcjach, a które stanowią własność rodziny, również można poddać takiej wycenie.