Nauka mycia zębów u małej dziewczynki

Kiedy rozpocząć naukę mycia zębów u dzieci?

Odpowiednie nawyki kształtują się już u najmłodszych dzieci, dlatego ważne jest, by naukę mycia zębów rozpocząć jak najwcześniej. Najlepiej zacząć szczotkowanie już, gdy pojawi się pierwszy ząbek. Mycie zębów musi być dla dziecka atrakcyjne i jednocześnie bezpieczne, dlatego warto pamiętać o kilku zasadach. Dowiedzmy się, kiedy rozpocząć mycie zębów i jak dobierać właściwe pasty do zębów dla dzieci.

Najlepszy czas na rozpoczęcie nauki mycia zębów

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy najlepiej zacząć szczotkowanie zębów u malucha. Prawda jest taka, że indywidualny rozwój każdego dziecka jest inny, a pierwsze zabiegi pielęgnacyjne jamy ustnej należy rozpocząć możliwie jak najszybciej. Możemy zacząć od przemywania dziąseł dziecka, które nie ma jeszcze zębów, gazikiem nasączonym wodą. Po szczoteczkę najlepiej sięgnąć, gdy na horyzoncie pojawi się pierwszy ząbek. To właśnie ten moment powinien być tym, w którym zaczynamy przygodę z myciem zębów.

Trening czyni mistrza, czyli o technice mycia zębów

Początki mycia zębów mogą nastręczać pewne trudności, jednak z czasem zarówno rodzice, jak i maluch przywykną do codziennego szczotkowania. W pierwszych miesiącach, gdy pojawiają się pierwsze zęby, cały proces szczotkowania wykonuje rodzic. Kolejnym krokiem będzie pozwalanie dziecku na samodzielne szczotkowanie pod uważnym okiem dorosłego. Najlepiej od samego początku uczyć malucha, jak właściwie używać szczoteczki i pasty do zębów dla dzieci. Mycie rozpoczynamy od obszarów żujących, później przechodzimy kolejno do zębów od strony wargi, a na koniec część od strony podniebienia. Obszary żujące zębów myjemy wykonując ruchy w przód i w tył. Tylne części zębów od strony podniebienia najlepiej jest potraktować ruchem wymiatającym. Przednia część od strony wargi najlepiej czyści się ruchem góra i dół.

Ciekawe akcesoria do mycia zębów

Aby mycie zębów dobrze kojarzyło się dziecku i sprawiało mu przyjemność, możemy podczas zakupu akcesoriów zdecydować się np. na takie z ulubionym bohaterem z kreskówki. Kolorowa szczoteczka, wzorzysty kubeczek i pasty do zębów dla dzieci o ulubionym smaku to atrakcyjne dodatki, które sprawią, że dziecko z chęcią podejmie się nauki szczotkowania. Wybierając akcesoria, powinniśmy oprócz wyglądu, stawiać na produkty bezpieczne i wygodne w stosowaniu.

Jak wybrać najlepszą pastę do mycia zębów

Jeżeli podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu nauki szczotkowania, musimy jeszcze wybrać właściwą pastę. Najlepiej sięgać po preparaty dedykowane dzieciom w określonych kategoriach wiekowych. Samo stosowanie pasty do zębów dla dzieci powinno przebiegać zgodnie z zaleceniami producenta. Co do zasady u najmłodszych dzieci stosujemy pastę w ilości ziarenka pszenicy. Dzieci powyżej drugiego roku życia mogą już stosować ilość pasty o wielkości ziarenka grochu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów past o wyjątkowo przyjemnych walorach smakowych. Musimy też pamiętać, że wybierając pastę z fluorem, nie możemy przekraczać dopuszczalnej dawki tego składnika podczas szczotkowania.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://ziaja.com/c/do-zebow-dla-dzieci-982

Author: Dawid Marczewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *