Klawisze pianina oświetlone różowym światłem

Czym różnią się pianina cyfrowe od keyboardu?

Istnieją kluczowe różnice pomiędzy pianinem cyfrowym a keyboardem, które bardzo często powodują wahania w wyborze odpowiedniego sprzętu dla siebie. Aby dokonać prawidłowego wyboru instrumentu, który będzie w pełni spełniać nasze potrzeby, wymagania i możliwości dotyczące muzyki i innych kryteriów, warto poznać cechy obydwu tych urządzeń. Odpowiednia wiedza o specyfikacji, wielkości i możliwości keyboardu czy pianina cyfrowego pomoże nam dokonać właściwego wyboru i tym samym zapewnić sobie instrument, który będzie dla nas odpowiednim wyborem.

Charakterystyka techniczna obydwu urządzeń

Choć budowa keyboardu jest podobna do budowy pianina cyfrowego, a zwykły laik muzyki koncertowej raczej nie zauważy różnicy pomiędzy tymi dwoma instrumentami, to keyboard bardziej nada się do grania w terenie, niż pianino cyfrowe. Wpływ na to ma jego waga, to, że jest kompaktowy po złożeniu i daje możliwość łatwego transportowania na przykład w bagażniku, czy środkiem komunikacji publicznej. Pianino cyfrowe zaś jest bardziej masywne i cięższe, a dodatkowo jego elegancka szata pozwala na pełnienie dodatkowej funkcji dekoracyjnej w salonie czy w teatrze. Jest ono bardziej eleganckie i nie tylko wyglądem, ale i również brzmieniem przypomina klasyczny fortepian. Posiada również dodatkowe elementy, takie jak np. pedały, czego w keyboardzie nie znajdziemy. Keyboardy mogą mieć szereg dodatkowych funkcji, takich jak na przykład wgrane lekcje muzyki czy sample, jednak to właśnie pianino cyfrowe posiada bardziej ważoną klawiaturę. Termin ten oznacza brzmienie klawiszy oraz możliwość trudnych do wydobycia tonów na innych instrumentach niż klasyczny fortepian. Pianina cyfrowe posiadają inny sposób generowania dźwięku, co znacząco pomaga w uzyskaniu mocy zbliżonej do fortepianu.

Wady i zalety pianin cyfrowych oraz ich funkcje

Chcąc doskonalić swoje umiejętności muzyczne, tworzyć własne utwory i rozwijać się w dziedzinie kultury i sztuki, warto postawić na wysokiej jakości instrument. Ważne jest, aby móc za jego pomocą przekazać w swobodny sposób swoją twórczość i jak najlepiej ją odzwierciedlić. Główną zaletą pianina cyfrowego jest fakt, że przekazuje on nie tylko głośność utworu, ale i również emocje grającego i barwę dźwięku. Jest to bardzo ważne, ponieważ nawet keyboardy z klawiaturą dynamiczną nie są w stanie osiągnąć takiego poziomu dźwięku, i wydobyć takich tonów jak właśnie pianina cyfrowe. Wahając się przed zakupem pianina cyfrowego a keyboardu, musimy wziąć pod uwagę parę szczegółów, a są to:

  1. Wielkość instrumentu – pianina cyfrowe wyposażone są w obudowę, pedały i pełnowymiarową klawiaturę. Może to być niewielki problem dla osób, które często grają w terenie, nie posiadają odpowiedniego środka transportu, czy stale zmieniają miejsce, w którym grają. Jednak dzięki jego masywności możemy spokojnie umieścić je na stałe w salonie, a nawet i w teatrze, czyli w miejscu, w którym pianino będzie regularnie używane, jeżeli nie planujemy przemieszczania się wraz z nim.
  2. Waga pianina cyfrowego – w tej kwestii również tak jak wyżej wspomniano, logistyka instrumentu jest ograniczona, ponieważ poprzez dodatkowe elementy nabiera on swojej wagi, większej niż keyboard, oraz po złożeniu nie nabiera kompaktowych wymiarów.
  3. Jakość dźwięku – w tej kategorii pianina cyfrowe znacznie przeważają nad keyboardami. Posiadają pełnowymiarową klawiaturę, co znacząco zwiększa możliwość tworzenia muzyki. Pedały, które pianino cyfrowe posiada, sprawiają, że grający ma możliwość wydłużenia i wyciszenia brzmień, co jest bardzo pożądane. Z pianina cyfrowego możemy otrzymać czysty, krystaliczny dźwięk, co w keyboardach jest raczej niemożliwe. Pianina cyfrowe gwarantują również większą kontrolę nad dźwiękiem i mają głośniki o mocniejszej mocy.
  4. Klawiatura – to właśnie za nią stoi cały sekret muzyki. Bardzo czuła, pełnowymiarowa klawiatura w pianinie cyfrowym pozwala na wydobycie odpowiedniej jakości tonów, oraz idealnie reaguje na emocje grającego. Natężenie dźwięku zmienia się wraz z siłą nacisku klawisza, a dodatkowo pedały mogą wydłużyć ten dźwięk, bądź go momentalnie wyciszyć.

Jaki instrument wybrać?

Zalety pianin cyfrowych to przede wszystkim wysokiej jakości dźwięk, możliwość otrzymania czystej muzyki, duże podobieństwo do klasycznego fortepianu i możliwość dynamicznej stymulacji dźwięków. Wady to oczywiście rozmiar i waga, co znacząco utrudnia regularny transport instrumentu. Keyboard oczywiście posiada również swoje zalety i wyróżnia się lekką wagą oraz łatwością w składaniu, co czyni go kompaktowym, umożliwiając tym samym bezproblemowy transport. Keyboard nie posiada pełnowymiarowej klawiatury i zazwyczaj jest ona też średnio ważona. Jednak mimo to, możemy dostrzec w nim wiele zalet, a mianowicie keyboardy posiadają wbudowane lekcje muzyki oraz sample, dlatego też ten instrument może być idealny dla osób rozpoczynających dopiero naukę muzyki. Zalety pianin cyfrowych dostrzeżemy wtedy, kiedy skupimy się na samej muzyce, a nie stricte na instrumencie. Jego wielkość i ogólna specyfikacja techniczna nada się jedynie do grania w jasno określonym miejscu i znacząco utrudni transport. Istnieją również różnice w cenach – keyboardy są tańsze niż pianina cyfrowe. Dokonując zakupu, warto skupić się na jakości produktu i jego cechach oraz na tym, czy dany instrument zagwarantuje nam osiągnięcie tego, czego od niego oczekujemy.

Podsumowując, prawidłowy wybór instrumentu jest bardzo istotny. Musimy poznać charakterystykę i funkcje każdego produktu, z którym chcemy współpracować przed długi czas. Pianina cyfrowe pomimo swojej wysokiej ceny są warte zakupu, ponieważ umożliwiają nam osiągnięcie pełnowymiarowego dźwięku, który będzie jednocześnie przekazywać nasze emocje. Pozwoli to słuchaczom wczuć się w naszą muzykę i zrozumieć przekaz utworu. Keyboard zaś idealnie nada się do komponowania pierwszych utworów, jednak nie zagramy na nim wszystkich akordów, ze względu na niepełnowymiarową klawiaturę, a wysokie tony podkreślone zostaną jedynie głośnością. W zależności od tego, co jest dla nas ważniejsze – łatwość w transporcie czy pełniejszy dźwięk – należy dokonać odpowiedniego dla siebie wyboru.

Author: Dawid Marczewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *