Gra strategiczna rozwijająca strategiczne myślenie

Czy gry planszowe rozwijają myślenie strategiczne?

Gry planszowe są kojarzone raczej w przyjemnym spędzaniem czasu z dzieckiem, niż zabawą podejmowaną przez dorosłych na poważne. Tymczasem ta rozrywka zyskuje na popularności. Sięgają po nią fani konkretnego sposobu prowadzenia rozgrywki, spędzania czasu poza ekranem telefonu lub komputera albo szukający nowego sposobu na rozwijanie swoich umiejętności. W tym planszówki sprawdzają się doskonale.

Coraz bardziej skomplikowane tytuły na rynku

Na rynku gier planszowych co chwila pojawiają się nowe tytuły, po które sięgają wprawni gracze albo zupełni amatorzy. Poza typowym przesuwaniem pionka po planszy można też postawić na gry karciane, oparte na doborze umiejętności i zbieraniu punktów albo bardziej strategiczne gry, oparte na działaniu w zespole i szybkiej komunikacji. Zależnie od tego, kto, jakie ma upodobania, powinno sięgnąć się po inne rodzaje rozgrywki, z czego każdy z nich ma potencjał rozwinąć nowe umiejętności, w tym także strategiczne myślenie. Można postawić też na bardziej nietypowe propozycje, ale będą one bardziej skomplikowane.

Mechanizmy rozwijające wiele umiejętności

W grach planszowych pojawia się wiele skomplikowanych mechanizmów. Szczególnie dobrze widać to w przypadku tytułów, w których to gracze kształtują rozwój wydarzeń. Wtedy każdy z nich musi szybko się adaptować, szukać nowych sposobów na zaskoczenie przeciwników i odpowiednio rozgrywać kartami, jakie mu się trafiły, co często jest elementem losowym. Przez to gracze cały czas zmuszeni się do utrzymania skupienia i wykorzystania strategicznego myślenia, w tym planowanie do przodu i analizowanie ruchów, z których może skorzystać przeciwnik. Dzięki temu gracz w każdym wieku cały czas się rozwija.

Gry dostosowane do poziomu każdego gracza

Nie musisz się przejmować, jeśli to wszystko brzmi dla Ciebie jak zagmatwana zagadka. Każdy gracz powinien dobrać grę do swojego poziomu. Osoby początkujące się będą sięgały po gry karciane, opierające się na dziesięciu różnych taliach i stu rodzajach kart specjalnych. Rynek i producenci zadbali o każdego. Możesz zacząć od mniej wymagających tytułów, które są skierowane dla amatorów albo sięgnąć po prostsze wersje kultowych gier. Każda osoba będzie więc mogła zacząć od pasującego jej poziomu, żeby powoli się rozwijać i przeskakiwać do lepszych pozycji już z posiadanym doświadczeniem i wyczuciem.

Author: Dawid Marczewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *