Suszarka automatyczna w łazience

Automatyczna suszarka do ubrań – gdzie ją ustawić?

Jeśli masz dosyć ciągłego wieszania ubrań i szukania sposobów na obniżenie poziomu wilgotności w mieszkaniu, oznacza to, że najwyższa pora na zakup suszarki bębnowej. Dzięki niej Twoja odzież będzie nie tylko czysta i pachnąca, ale też miła w dotyku i mniej pognieciona. Gdzie jednak ustawić tak duże urządzenie? Nawet jeśli metraż Twojej łazienki pozostawia sporo do życzenia, do wyboru masz kilka możliwości.

Suszarkę bębnową można zamontować w dowolnym, dobrze wentylowanym miejscu z dostępem do instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej. Istnieją także modele suszarek działające na zasadzie kondensacji pary wodnej, które wystarczy podłączyć do prądu, ale o tym za chwilę.

Osobna pralnia z suszarnią

W dużych domach optymalnym rozwiązaniem jest przeznaczenie na pralnię z suszarnią osobnego pomieszczenia, na przykład strychu lub piwnicy. Dzięki temu pod ręką masz zarówno pralkę, jak i suszarkę, środki czyszczące oraz wszelkie inne sprzęty i akcesoria pozwalające na kompleksowe dbanie o odzież, takie jak kosz na pranie, żelazko oraz deska do prasowania. 

Pralnię z suszarnią najlepiej jest zaprojektować już na etapie prac budowlanych, co pozwala na doprowadzenie do pomieszczenia wszystkich potrzebnych przyłączy oraz zadbanie o prawidłową cyrkulację powietrza. Pralkę i suszarkę warto postawić obok siebie i nakryć blatem, który zasłoni znajdujące się z tyłu przewody oraz ułatwi składanie wyjętych z bębna ubrań. W pobliżu pralki przyda się także pojemny zlew służący do prania ręcznego oraz tradycyjna suszarka na odzież, której nie powinno się suszyć w suszarce automatycznej. 

Pralka do zabudowy w łazience

Istnieje także kilka sprawdzonych sposobów na montaż suszarki w małej łazience. Aby zaoszczędzić cenne miejsce, zwykle stawia się ją na pralce, wykorzystując do tego celu specjalny łącznik. Ważne, aby oba urządzenia były tej samej wielkości, dlatego zaleca się kupowanie ich od tego samego producenta, a jeszcze lepiej, jeśli są z jednej serii produktowej (na przykład z nowoczesnej linii PerfectCare marki Electrolux).

Stworzenie łazienki utrzymanej w minimalistycznym stylu umożliwi Ci ukrycie pralki oraz suszarki w sięgającym do sufitu słupku. Taka robiona na wymiar szafka jest nieco droższa niż gotowy mebel, ale za to pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni i wygospodarowanie dodatkowego miejsca do przechowywania. Projektując zabudowę łazienkową, zastanów się, czy wolisz zostawić odkryte fronty urządzeń czy też schować je za drzwiczkami. Pamiętaj też, żeby dookoła pralki i suszarki zostawić odpowiednią ilość wolnego miejsca – po bokach wystarczy centymetr, natomiast z tyłu potrzebne jest minimum 10 cm.

Pralka ukryta w kuchni lub przedpokoju

Jeśli planujesz zakup suszarki automatycznej, ale nie chcesz ingerować w wystrój łazienki, idealnym wyborem będzie suszarka kondensacyjna. Dlaczego? Nie wymaga ona podłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej, dzięki czemu można ustawić ją niemal wszędzie, na przykład w ciągu szafek kuchennych, w garderobie lub pod schodami w przedpokoju (wystarczy swobodny dostęp do gniazda elektrycznego). 

Mankamentem takiego rozwiązania jest konieczność przenoszenia mokrych ubrań między pomieszczeniami, jednak biorąc pod uwagę wygodę korzystania z suszarki bębnowej, na taką niedogodność łatwo jest przymknąć oko. Umieszczając suszarkę poza łazienką, zwróć uwagę na głośność jej pracy. Najlepiej jeśli poziom hałasu generowanego podczas wirowania nie przekracza 65 decybeli.

Author: Dawid Marczewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *