Aukcje dzieł sztuki w galerii

Aukcje dzieł sztuki – licytacje krok po kroku

Obrazy i rzeźby, grafiki czy rysunki, a nawet szkice – to wszystko dzieła sztuki, które w wielu przypadkach przedstawiają sobą niemałą wartość. Mogą być one sprzedawane i kupowane między innymi na aukcjach organizowanych przez galerie i domy aukcyjne. Sprawdźmy, jak wyglądają licytacje w ramach aukcji dzieł sztuki.

Kto może wziąć udział w aukcji?

Warunki udziału w licytacjach mogą być różne w poszczególnych domach aukcyjnych. Na przykład pieknagallery.pl organizuje licytacje w swojej siedzibie przy ul. Emilii Plater 10 w Warszawie, ale nie tylko – może być to inne miejsce wskazane w bieżącej aukcji. W tym przypadku wymaga się od potencjalnych kupujących rejestracji w wybranej aukcji, na minimum 24 godziny wcześniej.

Rejestracji można dokonać telefonicznie, przez internet lub osobiście, w siedzibie galerii. Przed nią uczestnicy mają szansę zapoznania się z katalogiem aukcyjnym, który pozwala rozeznać się w tym, co akurat będzie sprzedawane w ramach zaplanowanej aukcji.

Jak licytować?

Kiedy już potencjalny kupujący zarejestrował się jako uczestnik pożądanej aukcji dzieł sztuki i nadejdzie jej dzień, powinien on stawić się w miejscu, w którym się ona odbywa lub wysłać tam swojego przedstawiciela. Można też wykorzystać pomoc pracownika galerii, licytować telefonicznie lub online, za pośrednictwem np. usługi Artinfo LIVE.

Osobista licytacja jest najprostsza, ponieważ klient po dokonaniu rejestracji na miejscu odbywania aukcji, otrzymuje tabliczkę licytacyjną, którą podnosi, jeśli chce kupić dany obraz czy rzeźbę.

Można jednak zrealizować zlecenie stałe, podając kwotę, do wysokości której pracownik domu aukcyjnego licytuje w imieniu zleceniodawcy i gwarantuje mu jednocześnie nabycie obiektu za najniższą możliwą kwotę. Wygodnie można licytować telefonicznie i przez internet, w czasie realizacji pożądanej aukcji.

Co dalej po wygranej licytacji dzieła sztuki?

Po udanej, wygranej licytacji, w ciągu 7 dni kupujący powinien opłacić oraz odebrać obiekt. Pobierana jest zwykle opłata aukcyjna, która stanowi wynagrodzenie dla domu aukcyjnego organizującego licytację dzieł sztuki. Może ona wynosić kilkanaście procent od wylicytowanej kwoty za kupiony obraz czy inny element.

Author: Dawid Marczewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *