Lawenda w ogrodzie

Prosty ogródek dla początkujących

Kiedy zostajemy sam na sam z metrami kwadratowymi ogrodu, który nie zawsze wygląda w stanie idealnym, prędzej czy później zaświta nam w głowie myśl, aby doprowadzić go do w miarę normalnego wyglądu. Tym bardziej jak lubimy ze znajomymi spędzać czas opiekając siebie na słońcu, a na grillu steki.

Planowanie

Jedną z podstawowych rzeczy jest planowanie. Najlepiej to zrobić na kartce papieru, kalce czy w programie. Jest kilka darmowych do projektowania ogrodów.

Wypoczynek

Pamiętajmy aby zapewnić sobie w ogrodzie miejsce do wypoczynku gdzie zasiejemy trawę, aby ładny był z niego widok na kwitnące rabaty. Dobrze wyodrębnić z całości mały placyk kostką, aby było gdzie zrobić ognisko czy grill. Nie powinno to być przy ścianie domu, lepiej oddzielić się od niej nawet pnączem na trejażach.

Ścieżki

Do miejsca wypoczynku oraz na około ogrodu powinna prowadzić ścieżka. Wszystko zależy od jego wielkości, ale nawet 3 ary warto przeciąć lekko falistą dróżką. Widok z niej powinien być jak najładniejszy. Aby można było chodzić i podziwiać rosnące kwiaty, blisko ścieżki sadzimy niskie np. wrzosy, a dalej wyższe. Jeśli chodzi o materiał to już jest rzecz dowolna, może być z odzysku stara dachówka, kamień, kostka, żwir.

Uporządkowanie ogrodu

Zanim wyczyścimy ogród z roślin, aby zrobić miejsce dla nowych, sprawdźmy co tam rośnie. W przypadku niektórych można zastosować cięcie odmładzające i zostawić. Zaoszczędzimy sobie trochę pracy. To samo z bylinami, jeśli rosną nie tam gdzie nam pasuje, wystarczy je przesadzić z dużą bryłą ziemi. Kwasolubne rośliny jak azalie, rododendrony czy wrzosy trzeba obsypać torfem oraz korą aby zakwasić ich teren.

Jakie mamy warunki

Zanim pełni werwy siądziemy do zamawiania roślin, określmy sobie jakie warunki panują w różnych częściach ogrodu. Gdzie jest słońca więcej, gdzie panuje cień, bierzemy pod uwagę też wilgotność podłoża. Dopiero wtedy dobierajmy gatunkowo rośliny, które lubią takie miejsca jakie mamy w ogrodzie.

Rośliny dla początkujących

Jeśli to nasza pierwsza przygoda z ogrodem wybierajmy rośliny, które potrafią wybaczać. Jest kilka fajnych bylin i krzewów, które posadzone w odpowiednim miejscu potrafią zachwycić:

  • słoneczne i suche miejsce – tu sadzimy róże, lawendę, kocimiętkę, szałwię, wrzosy, dzwonek dalmatyński, aster alpejski;
  • słoneczne i wilgotne miejsce – posadzić tu można liliowce, jeżówki, poziomki, irysy;
  • cieniste – żurawki, liliowce, funkie, bergenie, barwinek, dąbrówka rozłogowa.

Jeśli nasz ogród to przysłowiowa pustynia warto posadzić drzewa, ale tak aby nie robiły one cienia na większej jego części. Co do gatunków to w małych wybieramy karłowate w dużych dowolne. Możemy pokusić się też o drzewka owocowe, które nie tylko dostarczą nam świeżych owoców, ale też ładnie kwitną wiosną.

Gdy się zakłada ogród po raz pierwszy to staje się przed naprawdę trudnym zadaniem. Jednak z czasem oraz doświadczeniem można wprowadzać nowe gatunki, eksperymentować czy nawet założyć warzywnik. Dużo ziół też można umieszczać na rabatach jako przerywnik dla kwitnących roślin. Poza tym dużo gatunków jest tolerancyjnych pod względem stanowiska.

Author: Dawid Marczewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *