Warzywa z małego ogródka warzywnego

Mały ogródek warzywny dla początkujących – wszystko co musisz wiedzieć!

Dostęp do świeżych owoców i warzyw jest współcześnie bardzo pożądany, głównie przez większą świadomość jakości jedzenia i jego znaczenia dla zdrowia człowieka. Osoby posiadające własny ogródek mogą zapewnić sobie dostawę wybranych warzyw i owoców bez większego wysiłku, wystarczy jedynie założyć mały ogródek warzywny! Jak zrobić to poprawnie, by móc cieszyć się zdrowymi i smacznymi plonami? Podpowiadamy.

Zdobądź podstawową wiedzę o ogrodnictwie i uprawie

By dowiedzieć się, jak założyć mały ogródek warzywny, najpierw trzeba zrozumieć procesy zachodzące przy wzroście warzyw i konieczności zapewnienia im odpowiednich warunków glebowych. W tym celu warto dołączyć do grup na portalach społecznościowych, w których poruszana jest tematyka ogrodnictwa i uprawy warzyw, ale przede wszystkim zaopatrzyć się w książki, które dokładnie wyjaśnią nam, jak założyć mały ogródek warzywny i efektywnie uprawiać dowolne warzywa.

Jest to niezbędny element każdego początkującego ogrodnika, ponieważ zarówno pora roku, odpowiednia ziemia, jak i indywidualne potrzeby każdego rodzaju warzywa, mają wpływ na ostateczny plon.

Warto na początku skupić się na warzywach, które są stosunkowo łatwe w uprawie, i które nie mają wielkich wymagań odnośnie gleby, ponieważ łatwiej nam będzie o nie dbać. Chcąc efektywnie tworzyć własny ogród warzywny, inspiracje i zdobywanie wiedzy są niezbędnymi elementami, które pozwolą cieszyć się pysznymi i obfitymi plonami. Jeżeli chodzi o ogródek warzywny, projekt jest również bardzo ważny – pozwoli on usystematyzować wiedzę i działać w przemyślany sposób, a to przełoży się na plony!

Mnóstwo cennych porad ogrodniczych znaleźć można na https://www.podkarpackiesady.pl/porady.

Mały ogródek warzywny: odpowiednie miejsce i gleba

Kolejnym krokiem przybliżającym nas do udanej uprawy ogródka warzywnego jest wybór odpowiedniego miejsca – jakość gleby oraz spełnianie innych warunków jest właściwie kluczowe dla zdrowego wzrostu hodowanych warzyw.

Stanowisko na którym będzie znajdować się nasz ogródek warzywny powinno znajdować się w zacisznym miejscu, najlepiej daleko od zanieczyszczonej drogi. To będzie miało wpływ na smak, ale i zdrowie naszych warzyw – przesiąknięte spalinami z pewnością nie będą ani dorodne ani zdrowe do spożywania.

Nie powinno się również sadzić warzyw w pobliżu rosnących krzewów lub drzew, ponieważ rozwinięte głęboko pod ziemią ich korzenie, czerpią składniki mineralne z gleby, których nie jest wystarczająco dla rosnących na stanowisku warzyw.

Ogródek warzywny najlepiej jest umiejscowić w mocno nasłonecznionym miejscu, ponieważ warzywa rosnące w pełnym słońcu, mają o wiele lepszy zapach i intensywniejszy smak. Odpowiednie przygotowanie gleby pod nasz mały ogródek warzywny ma również ogromne znaczenie.

Jaka gleba na ogródek warzywny?

Gleba pod ogródek warzywny powinna być:

  • Być lekka, przewiewna i przepuszczająca powietrze.
  • Mieć strukturę gruzełkowatą.
  • Być żyzna, zasobna w składniki odżywcze i próchnicę.
  • Być przekopana wiosną w celu jej odpowiedniego napowietrzenia.

Gleby gliniaste lub piaszczyste nie stanowią zbyt dobrego środowiska do wzrostu warzyw, istnieje możliwość ich odpowiedniego nawożenia w celu osiągnięcia odpowiedniego efektu, jednak jest to dość czasochłonne.

W takich przypadkach warto rozważyć zmianę stanowiska pod ogródek warzywny, lub nadbudowanie powierzchni zakupioną specjalnie ziemią. Trzeba pamiętać również o odpowiednim oczyszczeniu gleby pod sadzenie warzyw, najlepiej grabiąc ziemię i pozbywając się z niej wszelkich kamyczków czy gałązek. Mały ogródek warzywny to wbrew pozorom sporo pracy!

Zakupy nasion i tworzenie grządek

Przygotowana ziemia pod nasz mały ogródek warzywny pozwala przejść do kolejnego kroku jakim jest wybór i zakup nasion.

Trzeba zastanowić się, w jakie warzywa będzie zasobny nasz mały ogród warzywny i jak dużo ich potrzebujemy, co jest zależne od ilości miejsca jakim dysponujemy do ich uprawy.

Na uwadze trzeba mieć zasady allelopatii określające, które rośliny mają korzystny wpływ na prawidłowy wzrost i zdrowotność roślin rosnących w sąsiedztwie, a których należy unikać. Ma to związek z wydzielaniem przez rośliny określonych substancji chemicznych.

Przykładowo, groch i fasola dobrze wpływają na ziemniaki, a buraki na sąsiedztwo cebuli. Przestrzeganie tych zasad ma ogromny wpływ na wzrost naszych warzyw, chociaż tę wiedzę z pewnością zdobyliśmy już na etapie czytania poradników ogrodniczych!

To, jak założyć mały ogródek warzywny to wiedza teoretyczna, jednak faktycznie jej przełożenie na praktykę jest kwestią indywidualną – obserwowanie naszych warzyw i ich wzrostu pozwoli ocenić, czy zapewniliśmy im optymalne warunki. Sadzenie nasion powinno odbywać się zgodnie z potrzebami danego warzywa – przydatne informacje znajdziemy zwykle na odwrocie opakowania.

Ważne jest jednak to aby nasz mały ogród warzywny miał stworzone grządki w odpowiedniej odległości od siebie, przewidując docelowy wzrost warzywa, np. buraki z zasady wyrastają na duże bulwy, a zbyt bliska odległość sadzonek może wpłynąć na ich zniekształcanie i niedorozwój. Jest to bardziej problem natury estetycznej, jednak warto o tym pamiętać. Oznaczenie grządek i np. zrobienie zdjęć, pozwoli zapamiętać, jakie jest położenie konkretnych warzyw. Możemy dzięki nim także pochwalić się, jak stworzyliśmy własny ogród warzywny – inspiracje powinniśmy czerpać, ale warto pokazać również efekt swoich starań!

Ogródek warzywny – inspiracje dostępne w zasięgu ręki!

Rzotkiew w małym ogrodzie warzywnym

Najpewniejszym źródłem świeżych i zdrowych plonów jest nasz własny ogródek warzywny – inspiracje na temat jego zaprojektowania możemy znaleźć w Internecie, gdzie ogrodnicy chętnie dzielą się nie tylko wskazówkami, ale również zdjęciami swoich ogródków. Nie ma nic złego w podglądaniu tego, jak wygląda czyjś ogródek warzywny – projekt jest kwestią indywidualną, jednak dla początkujących ogrodników może stanowić ważne źródło wiedzy i przydatnych wskazówek.

Istnieje mnóstwo grup na portalach społecznościowych jak również stron internetowych, gdzie ludzie chętnie dzielą się zdjęciami efektów swojej pracy jaką włożyli w ogródek warzywny – inspiracje z tego płynące są niezwykle cenne dla początkujących, dlatego warto tam zaglądać jak najczęściej.

Trzeba pamiętać, że początki samodzielnej uprawy warzyw nie zawsze będą tak imponujące jak widoczny na zdjęciach w Internecie ogród warzywny – inspiracje to dobra rzecz, jednak idealizowanie i porównywanie swojej pracy do innych powinno odbywać się w ramach zdrowego rozsądku!

Źródło:

  • Ogród warzywny przy domu. Poradnik uprawy roślin, Elżbieta Sikora, wyd. Hortpress, 2011 r.

O autorze:
Aleksandra Karcz – absolwentka Akademii
Ekonomiczno Humanistycznej w Warszawie

Author: Dawid Marczewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *