Podnoszenie ciężarów.

Jaka dieta dla sportowca i osoby aktywnej?

Interesuje cię dietetyka? Studia w tym zakresie dają szerokie możliwości zatrudnienia. Z roku na rok rośnie też liczba osób, dla których porady dotyczące żywienia są kluczowe. Na ile wskazówki dietetyczne są potrzebne sportowcom i osobom aktywnym?

Nie tylko walka z nadmiarem kilogramów

Jak najczęściej kojarzy się dietetyka Studia w tym zakresie dają bardzo szerokie kompetencje zawodowe. Wiele osób nadal jednak kojarzy je z nauką odchudzania osób, borykających się z nadwagą. Tymczasem fachowa wiedza, jaką zdobywasz, pozwala na pracę z bardzo różnymi ludźmi. Wśród nich są także osoby aktywne, trenujące oraz zawodowi sportowcy. W tych grupach jest największa świadomość tego, jak wielki jest wpływ właściwego odżywiania podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. Sami zainteresowani wiele wiedzą o składnikach pokarmowych. Czy potrzebna im specjalna dieta, opracowana przez dietetyka?

Zbilansowany jadłospis a wyniki w sporcie

Studia z dietetyki uczą o tym, jakie jest nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Jednak przeciętny talerz mocno różni się od tego, co powinna jeść osoba bardzo aktywna. Właściwie zbilansowany jadłospis dostarcza organizmowi tego, co najlepsze. Dzięki niemu łatwiej się zregenerować lub pobudzić komórki do działania. Dietetyk jest więc niezbędny, gdy ktoś chce poprawić swoją wydolność, zwiększyć wytrzymałość, lub też marzy o osiąganiu lepszych efektów treningowych. Kiedyś sportowcy mieli tylko konsultacje dietetyczne. Od jakiegoś czasu jednak dietetyk jest stałym elementem teamu, który opiekuje się zawodowcami.

Indywidualna współpraca z zawodnikiem

Czego we współpracy ze sportowcami uczy dietetyka? Studia na tym wydziale mają charakter interdyscyplinarny. Oznacza to, że sportowcy mogą liczyć na kompleksową pomoc dietetyka. Taką, która uwzględnia ich anatomię, kondycję, wydolność i ewentualne ograniczenia, jak alergia pokarmowa czy dieta eliminacyjna. Cały team otrzymuje ogólne zalecenia, ale każdy zawodnik ma także własne menu. Inna jest zawartość talerza po treningu, jeszcze inna na poszczególnych etapach przygotowywania się do zawodów. Sportowcy po sezonie także odżywiają się w inny sposób. Rekonwalescenci po kontuzjach również mają zmodyfikowany jadłospis. Dietetyk sportowy dba też o suplementację witaminami i minerałami.

Dietetyk w klubie fitness i siłowni

O tym, że bez odpowiedniego sposobu odżywiania trudno utrzymać dobrą formę, wie każdy trener. Aż 70 proc. sukcesu w walce o dobrą sylwetkę to dieta. Tylko pozostałe 30 proc. jest powiązane z aktywnością fizyczną. Studia z dietetyki często otwierają współpracę z siłowniami i klubami fitness. Osoby, które tam bywają, chętnie dowiadują się, jak urozmaicić swoje menu. Specjalista wylicza ich zapotrzebowanie kaloryczne, zwraca też uwagę, co eliminować, a z czego nie powinno się rezygnować w jadłospisie.

Aktywność fizyczna i odpowiedni sposób żywienia to klucz do sukcesu. Dietetyka sportowa to ważne wsparcie dla wszystkich osób, które trenują.

Author: Dawid Marczewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *