Malina

Chemia w ogrodzie

Lekcje chemii odbywające się na świeżym powietrzu pośród drzew i krzewów w otoczeniu kwiatów… Zamykając fantazję wracamy do nauki w czterech ścianach. A może by tak postawić na awangardę?

Bogactwo w przyrodzie

Tak prawdę powiedziawszy to chemicy zaczynali właśnie od roślin. Są one skarbnicą substancji, które nie są jeszcze do końca odkryte. Ich działanie, skład jak i wpływ na wiele procesów to na razie czysta karta.
To w ogrodzie dzieje się o wiele więcej ciekawego niż w laboratoriach. W takim krzewie, a nawet małej siewce zachodzi mnóstwo procesów, które bez konkretnych substancji nie mogą istnieć.

Substancje aktywne

W roślinach występuje mnóstwo związków chemicznych (organicznych) które mają wpływ na człowieka. Są one wykorzystywane w medycynie jak alkaloidy. Kosmetyce glikozydy o ciemnym zabarwieniu. Czyli dokładnie te, co można spotkać w takich owocach jak malina, porzeczka czarna, borówka.

Od czego zależą antocyjany

Natomiast barwa antocyjanów (glikozydów) zależy od pH w jakim rosną rośliny. Idąc dalej tym tropem, kwasowość gleby zależy od stosunku stężenia jonów tlenku wodoru OH- do jonów wodorowych H+ w glebie.
Za to wpływ na zawartość poszczególnych jonów ma warstwa macierzysta na jakiej jest gleba. Liczy się w niej zawartość jonów Ca2+, Mg2+ i innych. Poza tym jest mnóstwo innych czynników, które mają na to wpływ.

Czytając z roślin

Patrząc na skład flory w danym miejscu możemy wiele wyczytać, nawet jeśli chodzi o chemię. Niektóre z nich wyraźnie reagują na dany pierwiastek. Są to nie tylko zanieczyszczenia, ale też akumulacja danych substancji w glebie.

Duża ilość jonów H+

W takim miejscu dobrze się czują i zazwyczaj rosną borówki i wrzosy, także borówka amerykańska ładnie owocuje w takich warunkach.

Zasadowy odczyn gleby

Wystarczy oznaczyć jedną z roślin takich jak: jasnota biała, babka zwyczajna, dymnica pospolita, pokrzywa żegawka, tobołki błotne by mieć pewność, że gleba w tym miejscu jest zasadowa. A w glebie przeważają jony OH-.

Azot

Jest to jeden z najważniejszych minerałów mających wpływ na rośliny. Niektóre gleby mają więcej dostępnego dla roślin pierwiastka. Takim wskaźnikiem są: pokrzywa zwyczajna, cykoria podróżnik czy serdecznik pospolity.

Po co komu taka wiedza? Może nie będzie wam potrzebna, ale o wiele łatwiej jest ogarnąć biologię i chemię jeśli znajdziemy się blisko i namacalnie obok niej. Jest bardzo dużo zawodów gdzie chemia i styczność z roślinami to porządek dnia. Poza tym nauka na łonie natury jakoś tak łatwiej wchodzi do głowy.

Author: Dawid Marczewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *